Dr. Hakan GÜNEY, Estetik Ameliyatlar, Burun, Göz Kapağı, Yüz, Kaş, Kulak, Dudak, Meme Büyütme, Meme Küçültme, Meme Dikleştirme, Erkeklerde Meme Büyüklüğü, Lenf Drenaj, Profesyonel Makyaj, İplikle Askılama, Saç Ekimi,

Liposuction, Karın Germe, Yağ Enjeksiyonu, Yara İzleri, Uyluk Germe, Kol Germe, Rekonstrüktif Cerrahi, Yarık Dudak, Yarık Damak, Yanıklar, Yüz Kemiklerinde Şekil Bozuklukları,

Doğumsal Şekil Bozuklukları, , Ameliyatsız Güzellik, Botox, Dolgu, PRP, Lazer Epilasyon, İğneli Epilasyon, Lpg, Power Plate, Kavitasyon, Radyofrekans,

whatsapp
Ürün Kategorileri

Dudak

Dudak kalınlaştırma : Dudaklar kimi zaman doğuştan kimi zamanda yaşlanmaya bağlı olarak dokuların erimesi sonucu ince ve belirsizdir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak yerçekimi nedeniyle sarkmaktadır. Bu durum estetik açıdan istenilmeyen bir durumdur. Kalın ve dolgun dudaklar gençliğin ifadesi olduğu kadar incelmiş ve gevşemiş dudaklar yaşlılık ifadesidir. Bu nedenle en popüler estetik operasyonlardan biri de dudak kalınlaştırmadır. 

Ameliyatın amacı, dudakları kalınlaştırmak ve konturlarını daha belirgin hale getirmek, kırışıklıkları azaltmak ve dolgunlaştırmaktır. Ancak doğal bir görünümün de korunması başlıca hedeflerindendir.
Dudakları kalınlaştırmak ve kırışıkları düzelterek dolgunlaştırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunları genel olarak 3 başlık altında toplamak mümkündür:

1. Yabancı dolgu malzemeleri: bunlar kendi içinde geçici dolgu malzemeleri ve diğer katı formdaki dolgular olarak ayrılırlar. Bunun dışında silikon bazlı dolgu maddeleri de bulunmakla birlikte yüz çevresinde silikon kullanımı FDA tarafından sakıncalı bulunarak yasaklanmıştır.
Geçici dolgu maddeleri; kollajen, Hyalurinik asit gibi maddelerden oluşan zararsız malzemelerdir. Özellikle Restylane® denilen ve iğne ile enjekte edilen Hyalurinik asit kullanıldığında uygulama çok basittir ve hasta hemen normal hayatına döner. Uygulama sonrası 4-6 ay kadar kalıcı olur ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir. Kimyasal olarak elde edilmektedir ve alerji yapmaz, risksizdir. 

Diğer katı formdaki dolgular; bunlar ufak bir ameliyatla yerleştirilen malzemelerdir. İnsan derisinden elde edilen Alloderm, 1 yıl içinde eriyerek kaybolur. Gortex denilen malzeme ise kalıcıdır. Dudak kenarlarından yapılan küçük kesilerden dudak içine yerleştirilir. Konulduğu şekilde kalır ve şeklini muhafaza eder. Sakıncası ise zamanla dudağı delerek dışarı çıkabilmesidir. 

2. Hastanın kendi dokularını kullanarak doldurmak: dudak kalınlaştırma ve dolgunlaştırma hastanın kendi vücudundan alınan dokularla da yapılabilir. Bu dolgu türünde, karın veya meme küçültme ameliyatında alınmış olan yağ hücreleri ve deri hücreleri kullanılır. Ancak 3-6 ay içinde bu hücrelerden sadece % 20-30 u geriye kalır; diğerleri erir. Ancak işlem birkaç defa tekrarlandığında etkili bir dudak kalınlaştırma sağlanabilir. Lokal anesteziyle yapılan bu işlemin hiçbir zararı yoktur.

3. Dudakları ameliyat ile yeniden biçimlendirmek: Dudakları dolgu maddesi kullanmadan basit ameliyatlarla kalınlaştırma işlemidir. Birçok yöntem içerisinden cerrah duruma uygun olanı seçer. Diğerleri gibi geçici değildir.

Dudak Asma: Burun içinden yapılan küçük bir kesiden geçirilen dikişler dudaktan da geçirilerek bağlanır ve dudak yukarı doğru kaldırılır. Görünürde bir iz kalmaz. Oldukça etkili bir yöntemdir.

Son Güncelleme : 04/04/2023